Subota, 21 Studeni 2015 10:20

Ivana Brlić-Mažuranić

Napisao/la vanesa
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige 2015. učiteljica 4.A razreda Ksenija Lekić i njezini učenici te knjižničarka Melisanda Masnica

provele su projekt pod nazivom „Dani Ivane Brlić-Mažuranić u školskoj knjižnici“. Trajao je tijekom cijelog Mjeseca knjige, a obuhvaćao je nastavna područja hrvatskoga jezika /književnosti – lektire, medijske kulture; dodatnog rada i likovne kulture, a održavao se u učionici 4. A razreda i školskoj knjižnici Osnovne škole Novska

Projekt je započeo čitanjem obvezne lektire Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine, s naglaskom na bajke Šuma Striborova i Regoč, zatim su u školskoj knjižnici učenici pogledali projekciju igranog filma Lukasa Nole: Šuma Striborova. Nakon toga je učiteljica Ksenija s učenicima obradila lektiru i napisala pismenu provjeru bajke Šuma Striborova.

Tek tada, kada su učenici bili upoznati s književnim djelom, počeo je pravi istraživački i kreativni rad. Knjižničarka Melisanda je ispred školske knjižnice postavila izložbu o Ivani Brlić-Mažuranić - hrvatskom Andersenu te izložila njezina djela. Zatim je priredila prezentaciju o njezinu životu i radu, popraćenu s dosta podataka o njezinu djetinjstvu, čestom seljenju sa svojim roditeljima, njezinom djedu, banu Ivanu Mažuraniću, udaji, djeci, njezinom književnom radu i djelu te vrstama književnih djela koje je pisala. Učenici su s velikim zanimanjem pratili knjižničarkinu prezentaciju, pregledavali izložbu, postavljali mnoga pitanja i u konačnici se upoznali s pojmom biografija/životopis. Sljedeći susret održan je također u knjižnici kada je učiteljica Ksenija s učenicima radila interpretaciju

bajke Regoč uz projekciju prekrasnih ilustracija Cvijete Job. Taj sat je bio uvod u izradu slikovnice Regoč koji je učiteljica Ksenija radila na sljedećim satovima dodatne nastave hrvatskoga jezika i likovne kulture. Cilj projekta bio je upoznati učenike s velikim književnim stvaralaštvom naše najpoznatije književnice, stoga je knjižničarka održala sate interpretacije basni Ivane Brlić-Mažuranić koji su završili skupnim radom učenika s uspješno darmatiziranom i ilustriranom basnom Gavran i lija te repanjem basne Dvije koze. Pred sam kraj Mjeseca hrvatske knjige, knjižničarka je organizirala u školskoj knjižnici Kviz znanja o Ivani Brlić-Mažuranić što je poslužilo kao završna provjera znanja o njenom životu, radu i djelu. Uz pripremljene propozicije natjecanja koje je knjižničarka, koja je i vodila kviz pripremila i pročitala, na projektnom platnu je bila tablica s imenima pet natjecatelja (Mirjam Bjelanović, Iva Šerić, David Malbaša, Roko Mirosavljević i Lucija Grdur) i bodovima koje su tijekom natjecanja učenici osvajali, a upisivala ih je učiteljica pripravnica Matea Marenić. Natjecatelji su se paljenjem džepne svjetiljke javljali za odgovor, čime su pokazali svoju brzinu i sposobnost koncentracije, a ostali učenici bili su gledatelji i navijači. Na kraju kviza, kojem je nazočila i pedagoginja škole, pobjednca je bila učenica Iva Šerić koja je osvojila zavidan broj bodova. Knjižničarka je pripremila nagradu za podjednicu (enciklopediju s posvetom) te zahvalnice natjecateljima za sudjelovanje u kvizu o Ivani-Brlić Mažuranić. Sam kraj projekta bio je 16. studenog u školskoj knjižnici kada je upriličena promocija slikovnice Regoč koju je učiteljica Ksenija izradila sa svojim učenicima. Učiteljica je poučila učenike kako sažeti književni tekst, nakon čega su učenici samostalno sažimali tekst bajke i napravili na satu likovne kulture lijepe ilustracije naslovnice i prizora iz bajke. Nakon promocije uslijedilo je zajedničko fotografiranje svih sudionika u Projektu sa zahvalnicama učenicima 4.A razreda i učiteljici Kseniji Lekić koje je izradila knjižničarka Melisanda za trajno sjećanje na dane provođenja Projekta, a slikovnica Regoč koju su učenici izradili, a učiteljica Ksenija umnožila i uvezala, ostaje trajno pohranjena u knjižnici Osnovne škole Novska.

 

Pročitano 1514 puta Poslijednja izmjena dana Srijeda, 09 Prosinac 2015 19:27

Autobusne linije

Prijevoz novi 1