Petak, 25 Listopad 2019 06:18

Otkrivamo dječje enciklopedije u novoj školskoj knjižnici

Napisao/la Matea Marenic

Tijekom mjeseca listopada 2019. godine, u novoj školskoj knjižnici održani su nastavni sati iz međupredmetne teme Upravljanje informacijama, s nastavnom temom Dječje enciklopedije. Nastava je organizirana s učenicima je 3.a i 3.b razreda, u dva različita termina, i njihovim učiteljicama Jasnom Popović-Poje i Antonijom Italo. Program edukacije i snalaženja učenika u svijetu knjiga i informacija sustavno provode knjižničarke Osnovne škole Novska s učenicima od prvoga do osmoga razreda.

Knjižničarka Melisanda Masnica je najprije učenike detaljno uputila na klasifikaciju i smještaj knjiga na policama i kućnom redu u novoj knjižnici. Uz pomoć pripremljene PowerPoint prezentacije i enciklopedija koje su služile kao predlošci za poučavanje, učenike je uputila i uvela u svijet informacija koje dobivamo iz knjiga referentne ili priručne zbirke, a zatim im je pokazala i demonstrirala način snalaženja u njima.

Upoznavši dječje enciklopedije i način traženja informacija u njima, učenici su vrlo rado prihvatili skupni rad. Nakon što ih je knjižničarka podijelila u 3 skupine, svaka skupina je dobila listić sa zadacima na kojima je bio popis enciklopedija i zadanih pojmova za pronalaženje. Učenici su oduševljeno krenuli u potragu za informacijama o pojmovima koji su bili zadani. Na kraju su predstavnici skupina pročitali podatke o pojmovima koji su bili zadani i u veselom ozračju je završio malo drugačiji nastavni sat.

raspored

Prijevoz novi 1