Komuniciraj, surađuj, radi projekte, dijeli i osjećaj se kao dio najveće školske europske zajednice.
Najnovije obavijesti vezane uz ovu tematiku u našoj školi možete pratiti na ovim stranicama.
Europske oznake kvalitete
Krajem listopada eTwinning zajednica podijelila je najboljim projektima u Europi najviša priznanja – Europsku oznaku kvalitete. Projekti u kojima su sudjelovale učiteljice Ksenija Lekić i Dražena Potočki sa svojim učenicima su se našli među dobitnicima. Projekti Webučionica, Dan jabuke 2 i Matematika kroz strip i karikaturu prepoznati su na najvišem europskom nivou što potvrđuje kvalitetu e Twinning tima naše škole, rada učenika i učitelja uključenih u projekte. Svi nagrađeni projekti objedinjeni su na zajedničkom mjestu, na kojem je istaknuto ime škole, učitelja i naziv nagrađenog projekta.
U nastavku se nalazi detaljan popis svih škola, vrtića, učitelja, odgojitelja i projekata nagrađenih oznakom kvalitete, a svim sudionicima nagrađenih projekata i dobitnicima priznanja iskreno čestitamo!
https://www.etwinning.net/hr/pub/newsroom/highlights/european-quality-labels-2020.htm
Nakon što smo u ožujku opet postali eTwinning škola, na adresu škole stigle su i odgovarajuće oznake.
Sve o eTwinning školama možete saznati na poveznici https://www.etwinning.net/hr/pub/benefits/recognition/etwinning-school.htm
I ove godine učitelji i učenici naše škole uključili su se u nekoliko eTwinning projekata. To su STEM Days, Dan jabuke 2020., Enjoy School Breaks, Igram se i učim/I play and Learn, Webclassroom/Webučionica 2.0, Micro:bit challenge 2021, WIM (World In Math) i U tuđem kaputu/In someone else's shoes.
Projekte će provoditi učiteljice Ksenija Lekić i Dražena Potočki sa svojim učenicima.
Tijekom školske godine očekuje se uključivanje i drugih učenika i učitelja naše škole u još nekoliko projekata.
Učenici 1. A razreda i učiteljica Ksenija sudjeluju u međunarodnom eTwinning projektu DAN JABUKA 2020.
Školska godina 2019./2020. je bila nepredvidiva i učenici i učitelji nisu bili u mogućnosti realizirati sve planirane eTwinning projekte. Ipak, završeni eTwinning projekti su bili uspješni i kvalitetni te su nagrađeni Nacionalnom oznakom kvalitete.
Osnovna škola Novska ponovila je uspjeh i opet je u društvu eTwinning škola.
Među 2139 europskih škola koje su stekle status eTwinning škole, nalazi se 86 hrvatskih osnovnih i srednjih škola te vrtića, a jedna od njih je i Osnovna škola Novska.
Nagrađene škole prepoznate su po svom uspješnom radu te inovativnom i kreativnom pristupu nastavi, razvoju informacijske pismenosti, razvoju e-sigurnosti, promicanju stručnog usavršavanja učitelja, poticanju suradnje među učenicima i učiteljima.
Oznaka eTwinning škola, nagrada je školi, cijelom učiteljskom timu i učenicima za aktivno sudjelovanje u eTwinning projektima i stručnim usavršavanjima na eTwinning platformi.
Popis nagrađenih eTwinning škola pročitajte ovdje.
Tijekom nastave na daljinu učiteljice Ksenija Lekić i Dražena Potočki održale su pet webinara u sklopu eTwnning projekta Webučionica. Autor projekta Webučionica je učiteljica Sandra Vuk, a nositeljice su učiteljice Nevena Petrović i Lana Jager
Učiteljice Ksenija i Dražena svoje znanje podijelile su s drugim učiteljima, kako iz Hrvatske tako i iz drugih zemalja.
Upoznale su učitelje sa sjajnim alatom Genially kroz tri webinara (25.3.2020.; 26.3.2020.; 30.4.2020.), Nepotpunim QR kodom (16.4.2020.) te igrama Lov na blago i Escape room (9.5.2020.).
Odaziv na webinare je bio veliki. Preko 450 učitelja je odslušalo svaki od prva četiri webinara, a posljednji preko 300 osoba.
Učitelji su se izazito zainteresirali za alat Genially (alat za izradu interaktivnih digitalnih sadržaja) i uskoro su počeli izrađivati mnoštvo uradaka u tom alatu. To je prepoznao i Genially tim (alat je nasatao u Španjolskoj) koji je našim učiteljicama ponudio suradnju. Osnovale su facebook grupu (Ingenious with Genially) koja sada broji preko 1000 članova i obiluje mnoštvom sjajnim uradaka.
Iznimno pozitivne povratne informacije motiviraju naše učiteljice da i dalje rade na svom usavršavanju, kao i na usavršavanju svojih kolega. Posebno je sjajno kada dobiješ Priznanje za uspješno riješen izazov (Escape room) koji je izradio Luka Cundeković, učenik 7.razreda (OŠ Jurja Habdelića, Velika Gorica) motiviran webinarom koji je slušao uz svoju majku.
Prekrasna povratna informacija o uspješnosti webinara!
Dana 16. listopada obilježili smo Dan Ade Lovelace.
Britanska matematičarka, rođena 10. prosinca 1815. godine, lady Augusta Ada Byron kao kći Anne Isabelle Milbanke, barunice od Wentwortha i pjesnika Georgea Gordona Byrona. Bila je supruga Williama Kinga, grofa od Lovelacea, a svijetu je poznatija kao Ada Lovelace.
Studirala je kod poznatog matematičara Augustusa De Morgana gdje se upoznaje s radom matematičara Charlesa Babbagea. Tijekom pisanja znanstvenog članka i rada s Babbageovom Analitičkim strojem, Ana Lovelace otkriva prvi priznati strojno proizvedeni algoritam. Time postaje prva računalna programerka na svijetu, a po njenom je imenu nazvan računalni programski jezik Ada.
U njenu se čast, 16. listopada, obilježava Dan Ade Lovelace s ciljem promocije statusa žena u području znanosti, tehnologije i matematike.
(izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor?news_id=7862)
Viši razredi su rješavali različite matematičke izazove pod nastavom matematike. Učenici 4.a razreda su odigrali Escape Room „Zajedno smo jači“ koji su im pripremile učiteljice K. Lekić i D. Potočki.
Infografika koja prikazuje ovu aktivnost je prijavljena i na nagradni natječaj CUC 2019. i natjecanje – Osmisli sat i izradi plakat: https://view.genial.ly/5da98e52002edc0f67cafccb
Obilježavanje ovog dana ujedno je i sastavni dio eTwinning projekta STEM Days.
Na popisu projekata nagrađenih Europskom oznakom kvalitete nalaze se i četiri naša projekta. Europska oznaka kvalitete druga je oznaka uspjeha, a dodjeljuje se samo jedanput na godinu i njezina dodjela objavljuje se na eTwinning portalu.
Učiteljici Kseniji Lekić dodijeljena je Europska oznaka kvalitete za projekt Make a picture. Učiteljici Draženi Potočki dodijeljena je Europska oznaka kvalitete za tri projekta: Pi day, Put Your Math Glasses On! i Pi is travelling Europe!
eTwinning oznake kvalitete daju se učiteljima s izvrsnim eTwinning projektima i potvrđuju da je projekt zadovoljio određene nacionalne i europske standarde.
Proslava Dana uma (Celebration of Mind Day) je događaj kojim se odaje počast Martinu Gardneru i njegovom doprinosu zabavnoj matematici, a obilježava se 21. listopada. Martin Gardner je legenda u zabavnim i stručnim matematičkim krugovima. Iako je imao malo standardnog matematičkog obrazovanja, njegova kolumna (1956-1981) "Matematičke igre" u časopisu ScientificAmerican imala je ogroman utjecaj na način na koji ljudi doživljavaju matematiku. Učenici 6.a razreda su taj dan obilježili izradom fleksagona. Fleksagoni su papirnati poligoni, napravljeni od ravnih ili iskrivljenih traka papira, koji imaju fascinantno svojstvo mijenjanja strana kad se pregibaju.
Upute pruža izvor: https://www.celebrationofmind.org/archives/890
Radionica je nastala u sklopu eTwinning projekta STEM Days.
Ove godine uključili smo se u nekoliko eTwinning projekata. To su Mathematization, STEM Days i Svjetski dan izumitelja.
Glavni cilj međunarodnog projekta Mathematization je motivirati učenike da matematiku koriste u stvarnom životu i primijete povezanost matematike sa svime što nas okružuje.
Međunarodni projekt STEAM Days je projekt kroz koji će učenici istražiti što više STEM dana. Učenici će doprinijeti obilježavanju tih dana u svojim školama i lokalnim zajednicama.
Nacionalni projekt Svjetski dan izumitelja se temelji na suradnji djece razredne nastave i učenika predmetne nastave. Zajedničkim praktičnim radom istraživanjem hrvatskih znanstvenika i suradničkim učenjem te radionicama tijekom kojih će sudionici projekta poučavati jedni druge obilježit će se Svjetski dan izumitelja. Svjetski dan izumitelja obilježava se 9. studenoga na dan rođenja američke filmske glumice i izumiteljice Hedy Lamarr koja je bila inovatorica u području bežičnih komunikacija, ali za života nikada nije dobila zahvalu za svoj izum bez kojega bi danas bio nemoguć WiFi. Projektom obilježit ćemo hrvatske izumitelje koji su svojim inovacijama promijenili hrvatsku i svjetsku svakodnevnicu, a među njima izdvajamo Nikolu Teslu, Fausta Vrančića, Ivana Vučetića i Slavoljuba Penkalu.
Rad na nacionalnim i međudržavnim projektima učitelja i učenika naše škole opet je prepoznat i nagrađen nacionalnim oznakama kvalitete.
eTwinning oznake kvalitete daju se učiteljima sa izvrsnim eTwinning projektima. Nacionalna oznaka kvalitete dodjeljuje se učiteljima koji su surađivali na izvrsnim eTwinningovim projektima i znači da je projekt dosegnuo određenu razinu kvalitete u njihovoj zemlji. Šest projekata na kojima su radile učiteljice Ksenija Lekić i Dražena Potočki sa svojim učenicima prepoznati su kao izvrsni. Učiteljici Kseniji Lekić i njezinim učenicima dodijeljene su oznake kvalitete za 3 projekta: Make a picture, Statistika naša svagdašnja i Dan jabuke 2. Učiteljici Draženi Potočki i njezinim učenicima dodijeljene su oznake kvalitete za 4 projekta: Pi day, Statistika naša svagdašnja, Put Your Math Glasses On! i Pi is travelling Europe! Kriteriji za oznaku kvalitete su pedagoška inovativnost, uključenost u kurikulum, komunikacija i razmjena među partnerskim školama, suradnja među partnerskim školama, uporaba tehnologije, te rezultati, učinak i dokumentacija. Neki od ovih projekata prijavljeni su i za Europsku oznaku kvalitete.
„Statistika naša svagdašnja“ je hrvatski nacionalni projekt kojim želimo popularizirati statistiku među učenicima. Jedan od ciljeva projekta je i upoznati svoje vršnjake, odnosno druge učenike (sudionike projekta) iz Hrvatske, te terenska nastava u Rijeku.
U projektu sudjeluju i učenici Srednje škole Novska i Osnovne škola Novska.
Učenici koji su sudjelovali u projektu su se zajedno sa svojim mentoricama G.Divić, Z.Marton, I. Došlović Pezić, L. Božić iz Srednje škole Novska, te K.Lekić i D.Potočki iz Osnovne škole Novska uputili 17. travnja na terensku nastavu u Rijeku.
Predstavljanje eTwinning projekata Vijeću učenika
Učenica Klara Moguš predstavila je nacionalni projekt „Statistika naša svagdašnja“, a učenica Ena Carić predstavila je međunarodni projekt „Put Your Math Glasses On!“. Obje učenice su istaknule ciljeve projekata, zemlje partnere, provedene aktivnosti tijekom projekata te daljnje planirane aktivnosti.
U projektu „Pi day“ surađujemo sa školama iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine. Surađujući na ovom projektu ostvarit ćemo različite aktivnosti vezane uz ovaj dan.
U projektu „π is travelling Europe !“ surađujemo sa školama iz Hrvatske, Francuske, Makedonije, Poljske, Irske, Italije, Rumunjske, Srbije, Slovačke, Španjolske, Tunisa, Turske i Ukrajine. Podijet ćemo materijale i načine obilježavanja Dana Pi u našim školama.
.
Učenici 5.a provjerili su svoje znanje o djeljivosti prirodnih brojeva u suradnji s učenicima 6.razreda iz OŠ "Cazin I" iz BIH.
U sklopu eTwinning projekta „Put Your Math Glasses On!“ odigrali su zanimljivu i napetu igru Mystery Number putem videokonferncije.
Obje ekipe su pokazale zavidno znanje pa je rezultat neriješen!
Učenici 3. A razreda, sudionici projekta, uz asistenciju učiteljica Deniz Solaker iz Turske i Ksenije Lekić, crtali su novogodišnje motive u realnom vremenu na istom "slikarskom" platnu pomoću digitalnog alata Twiddla.
Razmijenili su najljepše želje za nadolazeću 2019. godinu.
Pa, SRETNA NAM I USPJEŠNA BILA :)!
Godišnja eTwinning konferencija
Nacionalna služba za podršku svake godine organizira godišnju eTwinning konferenciju u svrhu promidžbe eTwinninga, razmjene iskustava među korisnicima i dodjele nacionalnih nagrada COMET najkvalitetnijim projektima u protekloj školskoj godini.
Učenici 5.a razreda prvi puta su sudjelovali u igri poznatoj pod nazivom Mystery Skype u sklopu eTwinning projekta „Put Your Math Glasses On!“ .
I dalje stižu lijepe vijesti iz eTwinning zajednice. Središnja služba za podršku eTwinningu iz Bruxellesa nagradila je Europskom oznakom kvalitete školu, učiteljicu matematike Draženu Potočki i njene učenike za rad na oba međunarodna eTwinning projekta realizirana u školskoj godini 2017./2018.: projekt M.E.D. i projekt f(counts in)=functions. To znači da je rad učiteljice, njenih učenika i škole prepoznat na najvišoj europskoj razini.
Europska oznaka kvalitete druga je oznaka uspjeha, a dodjeljuje se samo jedanput na godinu i njezina dodjela objavljuje se na eTwinning portalu.
Ovom oznakom škola je dobila priznanje za jedinstveno postignuće na razini EU.
Učenici 3. A razreda i učiteljica Ksenija sudjeluju u međunarodnom eTwinning projektu „DAN JABUKE 2“.
Nizom aktivnosti pridružili su se obilježavanju Svjetskog dana jabuke.
Nastavne jedinice vezane uz tematski dan objavljene su na Padlet-u https://padlet.com/klekiciucenici/y6lvp4ud17bg
Europski dan statistike
Europski dan statistike obilježava se 20.listopada. Obilježili smo ga i u našoj školi!
Novi eTwinning projekti - PN
I ove godine su se učenici koji pohađaju INA eTwinning i učenici 5.a sa učiteljicom Draženom Potočki uključili u eTwinning projekte. Ove godine sudjelujemo u nacionalnom projektu „Statistika naša svagdašnja“ i međunarodnom projektu „Put Your Math Glasses On!“.
Agencija za mobilnost i programe EU iz Zagreba početkom listopada 2018. godine Osnovnoj školi Novska dodijelila je nacionalne Oznake kvalitete za rad na tri eTwinning projekta tijekom školske godine 2017./2018.
Učiteljica Ksenija Lekić i njen bivši 2.a (sadašnji 3.a) nagrađeni su Oznakom kvalitete za rad na nacionalnom projektu „IKT kao most između malih i velikih“.
Učiteljica Dražena Potočki i učenici koji su pohađali INA eTwinning, te učenici bivšeg 6.a i 7.a nagrađeni su Oznakom kvalitete za dva međunarodna projekta, projekt „f(counts in)= functions“ i projekt „M.E.D.“, te za nacionalni projekt „IKT kao most između malih i velikih“.
Učiteljice Ksenija Lekić i Dražena Potočki ujedno su autorice projekta „IKT kao most između malih i velikih“, a učiteljica Dražena Potočki je i suautorica međunarodnog projekta “f(counts in)=functions“, koji je osmislila s kolegicom Fatimom Kličić iz BIH.
Kriteriji za oznaku kvalitete su pedagoška inovativnost, uključenost u kurikulum, komunikacija i razmjena među partnerskim školama, suradnja među partnerskim školama, uporaba tehnologije, te rezultati, učinak i diseminacija.
Oznaka kvalitete je priznanje učiteljima i školama za visoku razinu rada na eTwinning aktivnostima. Za učenike, ovo je poticaj i nagrada za uloženi trud, a za škole javno priznanje predanosti kvaliteti i otvorenosti prema suradnji na europskoj razini.
Na 4. roditeljskom sasatanku 2. A razreda roditelji su upoznati s aktivnostima tijekom provođenja projekta "IKT kao most između malih i velikih".
Prikazani su im foto i video materijali na TwinSpaceu. Izrazili su zadovoljstvo što su njihova djeca sudjelovala u tim aktivnostima i potvrdili da su ih motivirale za učenje, ponavljanje i uvježbavanje nastavnih sadržaja. Kako bi im se dočarao takav način rada i sami su sudjelovali u radionici upoznavanja alata Padlet, Plickers i Mentimeter. Sve što su taj dan upoznali i naučili provjerili su zabavljajući se pomoću Kahoota-a. Na kraju predavanja i provedene radionice dogovoreno je da će popuniti završni evaluacijski upitnik za roditelje
Ton? Kamera? Ide - videokonferencijski kviz
Dana 10.5.2018. upoznali smo putem videokonferencije prijatelje iz partnerskih škola, Katoličke osnovne škole iz Šibenika i Osnovne škole Tin Ujević iz Osijeka.
Provjerili smo svoje znanje kvizom koji su zajednički sastavili timovi iz svih škola partnera. Učenici su na, posebno za to postavljenom, Padletu imali 2 tjedna vremena kako bi osmislili pitanja za kviz vezana uz provođenje aktivnosti u svim školama partnerima. Kviz znanja izrađen je pomoću programa Kahoot . Kviz smo odigrali uz pomoć pametnih telefona i tableta.
Natjecanje je bilo jako uzbudljivo!
Nakon kviza smo zajednički zapjevali i zaplesali!
Ovakav način druženja i natjecanja učenicima je bio zanimljiv i zabavan, ali i poučan.
Ovim smo ujedno obilježili i Dan eTwinninga!
U videokonferenciji su sudjelovali učenici 6.a i 2.a uključeni u eTwinning projekt „IKT kao most između malih i velikih“ sa svojim učiteljicama Ksenijom Lekić i Draženom Potočki.
Još jedna u nizu radionica planiranih tijekom projekta „IKT kao most između malih i velikih“ održana je 14. svibnja 2018. godine u Osnovnoj školi Novska. Spiral je digitalni alat koji se koristi i za istraživačko i projektno učenje kroz timski rad u kojem učenici dijele ideje i staraju zajedničke prezentacije. Učenici 2.a i 6.a su radili na temu „Zaštita od požara“.
Na kraju su ocijenili radionicu i cijeli projekt primjenom alata Mentimeter. Mentimeter je digitalni alat koji korisniku omogućava postavljanje pitanja i prikupljanja povratnih informacija za vrijeme prezentacije. Radionica je ocijenjena ocjenom odličan, a saznali smo i koji pojmovi naše učenike asociraju na projekt.
Osnovna škola Novska postala jedna od europskih eTwinning škola
Među 1211 europskih škola iz 41 europske države koje su stekle status eTwinning škole, nalazi se 40 hrvatskih osnovnih i srednjih škola te vrtića, a jedna od njih je i Osnovna škola Novska.
Prošle godine europska komisija je prvi put raspisala natječaj za eTwinningovu oznaku kvalitete za škole. Nagrađene škole prepoznate su po svom uspješnom radu te inovativnom i kreativnom pristupu nastavi, razvoju informacijske pismenosti, razvoju e-sigurnosti, promicanju stručnog usavršavanja učitelja, poticanju suradnje među učenicima i učiteljima.
Oznaka eTwinning škola, nagrada je školi, cijelom učiteljskom timu i učenicima za aktivno sudjelovanje u eTwinning projektima i stručnim usavršavanjima na eTwinning platformi.
Popis nagrađenih eTwinning škola pročitajte ovdje.
Lov na pisanice
Ni bolest nekih učenika, ni vremenski uvjeti nisu nas mogli spriječiti da u našoj školi otkrijemo skrivene pisanice. Posebne pisanice sa QR kodom!
Učenici u ulozi učitelja – radionice Coogle i Padlet
Učenici 2. A razreda su još jednom preuzeli ulogu predavača.
U ponedjeljak, 05. ožujka, pokazali su učenicima 6.A razreda svoju umnu mapu kojom su ponovili sadržaje iz Prirode i društva. Objasnili su im kako dodaju nove „grane“, kako ih pomiču, upisuju pojmove i kako ih mogu obrisati.
Podijeljeni u 6 skupina, u ograničenom vremenu od 3 minute, upisivali su zadane pojmove o životinjama. Njihov zajednički rad prikazan je i preko projektora. Pobijedila je skupina koja je u zadanom vremenu uspjela upisati najviše točnih pojmova.
Nakon izrade umne mape, svoje su dojmove upisali na za to predviđen Padlet. Pojedinačno su dodavali svoju objavu i mijenjali boju podloge. Ostali učenici su za to vrijeme upisivali dojmove o provedenoj radionici u projektnu knjigu dojmova.
Svi vole ovakve radionice, raduju se ponovnom druženju i razmjeni iskustava.
U sklopu projekta IKT kao most između malih i velikih predstavili smo se na drugačiji i zanimljiv način.
Crteže je izradila učenica Elena Poklečki, učenica 7.a razreda, a filmić je montirala učiteljica Ksenija Lekić.
IKT kao most između malih i velikih – predstavljanje projekta
S ciljevima našeg projekta i njegovom tijeku upoznali smo Vijeće učenika, te roditelje uključenih učenika na roditeljskim sastancima.
Roditelji su na roditeljskim sastancima imali priliku popuniti i anketu za roditelje.
Roditelji učenika 2.a razreda tijek projekta redovno prate i na facebook stranici svog razreda.
Učenici u ulozi učitelja - radionica Geogebra
Još jedna u nizu radionica planiranih tijekom projekta „IKT kao most između malih i velikih“ održana je 5. veljače 2018. godine u Osnovnoj školi Novska.
Učenici 7. A razreda David Carić, Leo Divić, Lucija Malleg, Dominik Marenić, Marijan Marijan i Klara Moguš uspješno su pripremili radionicu i okušali se u ulozi učitelja.
Objasnili su i demonstrirali učenicima 2.a razreda što i kako se radi u Geogebri. Nakon prvih pokušaja rada i igranja igrice osmišljene u Geogebri učenici su motivirani da i sami koriste Geogebru. Učenici 2.a će instalirati Geogebru na tabletima koje koriste u nastavi kako bi još lakše usvojili geometrijske sadržaje koji slijede u nastavi matematike.
Provedenom anketom nakon održane radionice saznali smo da su učenici 2.a razreda u potpunosti zadovoljni ovakvim načinom rada.
Na kraju radionice dogovoren je izazov: do kraja školske godine provjerit će se tko je uspješniji u korištenju Geogebre, učitelji ili njihovi mali učenici :).
U ponedjeljak, 11. prosinca, održan je zajednički Sat razrednika učenika 2. A i 6. A razreda.
To je druga po redu od niza planiranih aktivnosti u sklopu provođenja eTwinning projekta „IKT kao most između malih i velikih“.
Šestero učenika 2. A razreda (Antonio, Inja, Klara, Lana, Marija i Roko) pripremili su i održali predavanja pod nazivom „Sigurno ponašanje na internetu“ i „Opasnosti i prijetnje na internetu“. U današnje vrijeme djeca su svakodnevno u kontaktu sa svim prednostima i vrijednostima koje im internet pruža. Od igre i zabave, druženja na društvenim mrežama do učenja korištenjem različitih dostupnih Web 2.0 alata i pronalaženja informacija za nastavu. Međutim, internet može biti i opasan ako se ne pridržavaju određenih pravila ponašanja i nisu s tim opasnostima pravoremeno upoznati. Mali predavači prenijeli su važne informacije o tome kako se zaštiti, kome se obratiti za pomoć, što se može, smije i ne smije za vrijeme korištenja interneta.
Ovo je bila uzvratna aktivnost i suradnja 6.A i 2. A razreda jer su u prvoj radionici „veliki“ učenici poučili „male“ kako se provjerava znanje u Plickersu.
Provedena anketa nakon predavanja je dokaz da se učenicima sviđa ovakav način rada i da uspješno mogu razmjenjivati znanje i iskustvo.
Ksenija Lekić
Učenici u ulozi učitelja - radionica Plickers
Prva u nizu radionica planiranih tijekom projekta „IKT kao most između malih i velikih“ održana je 27. studenog 2017. godine.
Projekt IKT kao most između malih i velikih
Učiteljice Ksenija Lekić i Dražena Potočki su autorice ovog nacionalnog eTwinning projekta koji će se provoditi tijekom školske godine 2017./2018.
Projekt je pokrenut u studenom, a sudjelovat će učenici 2.a, 6.a i 7.a razreda.
Projekt f (counts in) = functions
Sadržaj projekta:
Ovaj projekt će se baviti područjem "Funkcija" u nastavnim sadržajima matematike osnovnih i srednjih škola( linearne funkcije, kvadratne, eksponencijalne, trigonometrijske…. ) uz učenje korištenja programa GeoGebra. Sve škole u projektu će povezati učenike i učitelje u zajedničkom radu te ih motivirati za učenje i podučavanje matematike.
Projekt M.E.D. (Mathematical Exploding Dots)
Sadržaj projekta:
U okviru međunarodnog događaja Global Math Week (10.-17. listopada 2017. godine) i projekta M.E.D., učenicima svih uzrasta pruža se mogućnost primjene različitih brojevnih sustava. S različitim brojevnim sustavima učenici će se upoznati kroz potpuno novi koncept kutija i eksplodirajućih točaka. Sudionici projekta će obraditi dijelove predloženih materijala, u skladu s uzrastom učenika. Svi će rezultati biti prikazani u različitim web 2.0 alatima, a nastati će i mnoštvo nastavnih materijala koje će poslije moći biti korišteni u nastavi Matematike. Ovakvim načinom rada učenje postaje zanimljivije, motivirajuće, a razvijati će se i digitalna pismenost.
Na mrežnim stranicama eTwinninga (https://www.etwinning.net/hr/pub/highlights/schools-awarded-eql17.htm#c191) je objavljen popis škola dobitnica Europske oznake kvalitete za provedene eTwinning projekte u školskoj godini 2016./2017.. Među njima je i projekt Life Is Math, Math Is Life 2 koji je prošle školske godine provela učiteljica Dražena Potočki sa svojim učenicima. Ovime je rad učiteljice Dražene Potočki i njezinih učenika prepoznat na najvišoj europskoj razini!